Novi standard bežičnog prenosa podataka trebalo bi da do 2025. godine bude prisutan na svim većim globalnim tržištima.
Prvo će je dobiti laptopovi, da bi potom bila ugrađena u sve personalne računare do kraja 2024. godine. Do 2025. godine trebalo bi da bude prisutna na većim globalnim tržištima.
Wi-Fi 7 gotovo udvostručuje frekvenciju protoka (bandwidtha), sa 170 na 320 MHz, i udvostručuje brzinu prenosa podataka, s mogućnošću naknadnog povećanja brzine.
Kako piše Tech Radar, u Intelu očekuju da će novi standard pronaći područja primene prvenstveno u zahtevnijim PC igrama, virtuelnoj i proširenoj realnosti i robotici.
Qualcomm, Broadcom i MediaTek takođe rade na razvoju sopstvenih proizvoda koji će podržavati Wi-Fi 7, a u Intelu planiraju da sarađuju sa drugim kompanijama kako bi ih opremile tim standardom, prenosi Tportal.
Sa standardom Wi-Fi 6 (802.11ax) teoretski je bilo moguće dobiti brzinu prenosa podataka od 9,6 gigabita po sekundi, u zavisnosti od toga koje je čipove ruter koristio. U praksi su brzine bile znatno manje, ali je u rasterećenju pomagalo korišćenje različitih delova spektra.
Najveća teoretska brzina za Wi-Fi 6E je ista, ali taj standard ima jedan pojas više, namenjen novijim uređajima, zbog čega su brzine bile bliže maksimalnim.
Wi-Fi 7 ide korak dalje. Ne samo što dodaje novi pojas (6 Hz), već povećava propusnost, što bi trebalo da rezultira značajno većim brzinama - i do 40 Gbps.
Naravno, to je maksimalna moguća brzina. U svakodnevnoj praksi verovatno neće biti veća od deset Gbps.